OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po troch rokoch rozličných problémov a frustrácií z nedostatku finančných prostriedkov, potrebných na dosiahnutie dokonalosti, sa francúzsko-rakúske združenie(?) ELEND vzopälo k údajne poslednému nadýchnutiu.
Album „A World In Their Screams“ nakoniec uzatvára pôvodne plánovanú pentalógiu číslom tri. „Winds Cycle“, druhý monotématický cyklus v tvorbe ELEND, sa však nakoniec dočkal mimoriadne dôstojného ukončenia. „A World In Their Screams“ vychádza z tri roky starých fragmentov, skomponovaných hneď po vydaní „veternej“ dvojky „Sunwar The Dead“, no jeho veľká časť mala byť vydaná pod hlavičkou ENSEMBLE ORPHIQUE, paralelného projektu ELEND. Vdýchnutie čerstvého vzduchu nových skladateľských postupov je na „A World In Their Screams“ badateľné – rovnako, ako pedantná snaha zachytiť v zvuku nahrávky každý plánovaný detail. ELEND nikdy neboli metalovou skupinou, no až na „Sunwar The Dead“ dostali šancu nahrať svoje kompozície s plnohodnotným orchestrom. „A World In Their Screams“ je, rovnako ako jeho predchodca, oprostený od nízkorozpočtových barličiek a len potvrdil úspešné prekročenie hranice kvázisymfonickej gotiky(?) a ponor do vĺn aspoň formálne plnohodnotnej modernej klasickej hudby.
Jediným styčným bodom s „pop music“ je šepkaný mužský vokál a text – oba tieto atribúty uľahčujú „konzumáciu“ diela a, vytvárajúc piesňovú štruktúru, poskytujú oporný bod pre poslucháča. Inak sa na ploche „A World In Their Screams“ rozkladá vzrušujúci dialóg sláčikov, dychových nástrojov, decentnej elektroniky s industriálnym nádychom, perkusií a zborových spevov – presne v súlade titulu albumu ide o akýsi svet výkrikov. ELEND sa po koketérii s „deadcandanceovskou“ gotikou na „Winds Devouring Men“ úplne zbavili snahy o ľúbivosť, a za použitia klasických nástrojov podnikajú surové hlukové nájazdy na uši počúvajúceho („Borée“), aby ich rázne umlčali takmer tichými, ambientnými pasážami („J´ai touché aux confins de la mort“).
Kontinuita s predošlými dvoma dielmi trilógie je badateľná hlavne jednotnom obale a koncepte, čerpajúcom do veľkej miery z gréckej mytológie. „A World In Their Screams“ pôsobí ešte dospelejšie, ale intenzívnejšie ako nie až tak nepodobný „Sunwar The Dead“; zvoľnenie bolo plánované pre záverečné dva diely cyklu.
Jediným negatívom je tak paradoxne to, že ELEND sa pohybujú v akomsi území nikoho. Pupočnú šnúru spájajúcu ich s metalom prestrihli s postupným zcivilizovaním a vyčistením zvuku (nejednému pamätníkovi však surovosť opus magnum „Umbersun“ bude chýbať), no a ohlasu zo strany médií venujúcich sa klasickej hudbe bráni zrejme aj fakt, že ELEND stále patria pod metalových Holy Records a prevažne gotický label Prophecy Productions.
Najdôležitejšie však je, že ani Hasnawim naznačované sklamanie z príslušnosťou k undergroundu zviazaných rúk (a z toho vyplývajúceho, vyššie spomínaného, nedostatku zdrojov) sa neprejavilo na kvalite výstupu. Naopak: „A World In Their Screams“ je v mnohých aspektoch najlepšou nahrávkou ELEND a jedným z mála albumov súčasnej vážnej hudby, ktoré dokážu osloviť metalového fanúšika a neznieť naivne, hlúpo, kompromisne, či v najlepšom prípade len lacno.
Viac než dôstojné zavŕšenie trilógie, ktorou ELEND dospeli.
8,5 / 10
Esteri Rémond
- sólo soprán
Laura Angelmayer
- soprán, hlasové efekty
Mélanie Desquier, Sylvain Faure, Esteri Rémond, Anna Maria Sarasto
- zbory
David Kempf
- husle, viola, dirigent
Sylvain Daumard, Émilie Dunand, Elsa Saulnier
- husle
Shinji Chihara, David Choreman, Judith Thomas
- viola
Vincent Catulescu, Christian Dourinat, Franck Tessier
- violončelo
Raymond Lebars, Arnaud Pioncet
- kontrabas
Camille Drillon, Samuel Gresch
- klarinet
Klaus Amann, Jean-Michel Coste
- trúbka
Samir Husseini, Philippe Laumond
- lesný roh
Arnaud Pasquier
- trombón
René Adam
- bastrombón
Marc Bertaud
- perkusie
Simon Eberl
- industriálne predmety
Iskandar Hasnawi, Sébastien Roland a Renaud Tschirner
- ďalšie nástroje, spev, zvuk a programovanie
1. Ophis Puthôn
2. A World In Their Screams
3. Ondes de Sang
4. Le Dévoureur
5. Le Fleuve Infini des Morts
6. Je Rassemblais Tes Tembres
7. Stasis
8. Borée
9. La Carrière d'Ombre
10. J'ai Touché aux Confins de la Mort
11. Urserpens
A World In Their Screams (2007)
Sunwar The Dead (2004)
Winds Devouring Men (2003)
The Umbersun / Au tréfonds des Ténèbres (1998)
Weeping Nights (1997)
Les Ténèbres du Dehors (1996)
Leçons de Ténèbres (1994)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Orphika / Prophecy Productions / Holy Records
Stopáž: 57:44
Produkce: Hasnawi / Roland / Tschirner
Studio: Studio des Moines, The Fall
stoji za vypocutie.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.